Starostlivosť o ochranné rúško na tvár
Ochranné rúška sú v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Nie každý ale vie, ako sa o také rúška starať.
Za akých podmienok ho môžeme prať?
Obvykle stačí ochranné rúško prať s normálnym bielizňou – ale pozor, mala by to byť horúca voda. Tá totiž zabíja väčšinu mikroorganizmov. Ak máte dizajnové rúška alebo farebné rúška a bojíte sa ich dať do práčky s ostatným prádlom, tak pre Vás existuje ešte jedna možnosť – vyvarenie. Vyvariť ich môžete pokojne v hrnci na sporáku. A nemusíte sa báť, že sa Vám zmení farba alebo sa zničí. Neodporúčame používať aviváž alebo iné prostriedky, ktoré by mohli dráždiť pokožku. Na internete sa objavili aj videá a články, ktoré Vám radia, že môžete rúško dať to rúry alebo mikrovlnky. To za žiadnych okolností neskúšajte. Môže sa totiž stať, že sa látka zahreje a vznieti sa.
Ako často prať ochranné rúško?
Ochranné rúško by sa malo prať minimálne raz denne. Akonáhle by ste si totiž nevypraté rúško dali na seba druhý deň, tak vzniká šanca prenosu baktérií a vírusov na Vašu tvár. Obzvlášť u detských bavlnených rúšok je dôležité dbať na hygienu, pretože si deti rady siahajú na tvár / rúško.
Ochranné rúško – žehlenie
Väčšinou stačí rúško žehliť ako každodennú bielizeň. Žehlenie je odporúčané, pretože týmto procesom odstránite aj potenciálny zvyšok mikroorganizmov. Odporúčame žehlenie aj v prípade, keď si potrpíte na slušivé a pekné rúška bez nedokonalostí.
Ak doma máte sušičku na bielizeň, tak môžete miesto žehlenia využiť aj ju. Rúško môžete sušiť s ostatným prádlom.
Uskladnenie a životnosť
Najprv je dôležité rúško správne zložiť z tváre. Rúško by ste si mali dávať dole za viazanie a nemali by ste sa dotýkať tváre. Hneď, ako si rúško zložíte, tak by ste si mali dôkladne umyť ruky. Po zložení rúška z tváre ho zložte, aby sa polovice vnútornej strany dotýkali. Rúško vložte do obalu alebo škatuľky. Ak rúško práve nemáte na tvári, tak by sa nemala dotýkať iných povrchov, ako sú stoly, parapety atď., Pretože aj tam sa môže vírus vyskytovať. Tiež by ste ho nemali dávať nezabalené do vrecka alebo kabelky. Ďalším nebezpečným miestom na skladovanie je spätné zrkadlo na aute. Keď máte totiž zapnutú klimatizáciu / vetranie / kúrenie, tak vzduch prúdi priamo na masku a roznáša potenciálne baktérie a vírusy po celom aute. Životnosť záleží na kvalite a materiálu rúška. Ak siahnete po lacnom variante čierneho bavlneného rúška, tak pravdepodobne vydrží o niečo menej a bude vybledlejší ako jeho drahšia varianta. Niektorí výrobcovia garantujú funkčnosť a kvalitu až 60 vypraní.